webownia

3 sposoby na ułatwienie życia klientom

Dodano: 08/01/2014autor

Świadcząc usługi czy sprzedając produkty skupiamy się głównie na naszej głównej działalności. Oczywiście taki kierunek postępowania w biznesie jest wskazany, ale nie możemy zapominać o innych istotnych aspektach, które spowodują, że oferowany przez nas produkt sprzeda się lepiej.

Marketing prowadzony w ramach naszej firmy to nie tylko skuteczna reklama w mediach, ale także pewne wartości dodane, które powodują, że nasza oferta jest bardziej atrakcyjna od innych. Warto przeanalizować działania konkurencji w tym zakresie aby nie zostać w tyle i aby mieć szansę znaleźć się o krok przed rywalami w danej branży.

Dobrze jest skoncentrować swoje działania na ułatwianiu życia ludziom. To co w rozumieniu naszych potencjalnych klientów będzie ułatwieniem życia, w naszym biznesie da się odczuć jako udogodnienia w dokonywaniu zakupów, czy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z naszej oferty. Pomysłów na wprowadzenie atrakcyjnych rozwiązań w tej dziedzinie może być bardzo dużo, a wszystko zależy od naszej kreatywności. Jest jednak kilka kwestii, które zdają się być obligatoryjne w dzisiejszym świecie.

Płatności

Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie różnorodnych form płatności, zwłaszcza płatności internetowych. Nie chodzi tutaj o wpakowanie na stronie wszystkiego co możliwe, ale udostępnienie takich kanałów jak szybkie przelewy, płatność kartą, czy w przypadku niedrogich usług - płatność telefonem, może zadecydować o tym, że klient zdecyduje się na naszą ofertę, zwłaszcza wtedy, gdy konkurencja takich rozwiązań nie stosuje. Warto również rozważyć zainstalowanie terminalu płatniczego w sklepie czy biurze. Nie ma nic bardziej irytującego niż brak możliwości zapłacenia kartą w momencie gdy jesteśmy zdecydowani na na zakup, a w pobliżu nie ma bankomatu. Setki razy spotykałem się z sytuacją w której klienci rezygnowali z zakupu właśnie z powodu braku możliwości dokonania płatności kartą.

Płatności

Poradniki

W ramach prowadzonej strony internetowej warto prowadzić dział z poradami. Przykładowo w branży remontowej mogą to być artykuły lub filmiki, które pokażą w jaki sposób samodzielnie wykonać jakąś czynność. W takim artykule możemy promować nasze produkty, a zamieszczone zdjęcia, czy filmy pozwolą pokazać efekt końcowy prac. Tego typu forma prezentacji nie tylko działa na wyobraźnie klienta, ale także wzbudza zaufanie do naszych pracowników, czyniąc ich w oczach klientów ekspertami w danej dziedzinie.

Pomoc i obsługa posprzedażowa

Jest to element budowania naszego wizerunku nagminnie zaniedbywany przez wiele firm. Niestety niedbale prowadzona obsługa klientów po dokonaniu transakcji wpływa bardzo negatywnie na wizerunek naszej firmy. Jest to więc sposób, w którym możemy zdecydowanie wyprzedzić naszych konkurentów. Pamiętajmy, że to co dzieje się po dokonaniu zakupu będzie miało ogromny wpływ na ocenę naszej działalności przez klientów. Opinia o nas pójdzie dalej i warto zadbać o to, aby była ona jak najlepsza. Dobrze jest tutaj wykorzystać narzędzia, które oferują nam zdobycze współczesnej techniki. Możliwości zgłaszania awarii czy reklamacji przez internet będzie z pewnością sporym atutem. Wykonanie systemu zgłoszeń w ramach strony internetowej nie powinno być sporym obciążeniem dla budżetu naszej firmy, a inwestycja taka może się opłacić. Warto również przygotować rozwiązania najczęstszych problemów w formie artykułów na naszej stronie. Pozwoli to na szybkie znalezienie pomocy przez klientów, a nasz dział obsługi odciąży w znacznym stopniu. Obsługa powinna przebiegać sprawnie i w miarę możliwości szybko. Nawet jeżeli nie jest możliwe natychmiastowe załatwienie sprawy, warto zadbać o kontakt z klientem. Dobrym rozwiązaniem może być wdrożenie automatycznych odpowiedzi na adres email. Przesyłanie informacji o przyjęciu zgłoszenia i zmianie jego statusu, nawet jeżeli nie wpłynie na szybkość załatwienia sprawy, spowoduje, że klient będzie wiedział, że ktoś się nim interesuje i jego problem nie został odłożony na bok.

Wszystkie te rozwiązania dają się uruchomić w ramach strony internetowej. Wdrożenie takich udogodnień będzie trochę kosztowało naszą firmę, ale warto zastanowić się nad taką inwestycją.

Zobacz wpisy w podobnym temacie