webownia

Personal Branding, czyli jak się pokazać w sieci?

Dodano: 08/04/2014autor

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, że nie tylko firma, którą prowadzicie/dla której pracujecie jest Waszą marką, ale również Wy sami nią jesteście? W biznesie ma znaczenie jak postrzega nas otoczenie – od tego może zależeć czy dostaniemy pracę, trafi do nas nowy klient czy poszerzy się nasza sieć kontaktów biznesowych. Czas więc skoncentrować się na personal brandingu.

Czym jest personal branding?

Zabierając się za tworzenie i zarządzanie naszą marką osobistą warto pamiętać, że nie ma to polegać na narcystycznym pokazywaniu wszystkim jacy to jesteśmy fantastyczni. Liczy się autentyzm. W świecie internetu ciężko jest udawać kogoś kim się nie jest – wszystko da się szybko zweryfikować. Stąd zasada 1: bądź szczery w budowaniu swojego wizerunku.

Budowanie swojego wizerunku (swojej marki) polega przede wszystkim na tworzeniu trwałej relacji z innymi ludźmi, która opiera się na emocjach i pewnych ciągach skojarzeniowych, które wywołujemy w innych osobach. Warto zastanowić się kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być i jak jesteśmy postrzegani przez innych. Ludzki mózg potrzebuje zaledwie chwili, aby zacząć klasyfikować nowo poznaną osobę. Wobec tego warto wiedzieć, jak my jesteśmy postrzegani przez innych, z jakimi słowami kluczowymi jesteśmy kojarzeni. Aby taką wiedzę uzyskać wystarczy popytać znajomych, rodzinę, współpracowników – ich zdanie ma znaczenie i pozwoli zweryfikować nam to co my myślimy o sobie, z tym jak widzą nas inni, dzięki czemu łatwiej będzie nam budować szczery wizerunek „własnej” marki. Przy czym warto brać pod uwagę wszystkie opinie – szczególnie te negatywne (warto wiedzieć nad czym trzeba popracować + pozwoli nam to przygotować się na ewentualnych hejterów).

Personal Branding

Ktoś może zapytać – „ale po co mi to? Nie interesuje mnie co inni o mnie myślą”. To świetnie, że masz na tyle pewności siebie, aby nie przejmować się opiniami innych ludzi, jednak jeśli w wyniku takiego podejścia napotykasz na przeszkody przy realizacji swoich celów zawodowych bądź osobistych, to może warto się jednak przez chwilę zastanowić czy stworzona przez nas nieświadomie marka nie miała na to wpływu. W końcu „jak Cię widzą, tak Cię piszą”.

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia powinno stać się dla Ciebie pytanie o własną tożsamość – brzmi groźnie, ale tak naprawdę każdy powinien poświęcić czas na zastanowienie się nad tym kim jest, czego chce od życia i kim chce być (to trochę jak w wiecznie przewijającym się pytaniem w dzieciństwie - „a kim chcesz być jak dorośniesz?” - teraz nadszedł czas by na nie odpowiedzieć). Jeśli uważasz siebie za umysł analityczny bądź za osobę niezwykle kreatywną to nie wstydź się tego i pokaż światu tą swoją stronę. Przy odpowiednim nakładzie pracy inni też zaczną Cie w ten sposób postrzegać, a co za tym idzie na hasło „kreatywny” czy „analityk” w ich umyśle będziesz pojawiać się Ty.

Kolejnym krokiem powinna być analiza Twoich własnych umiejętności. Zastanów się w czym jesteś naprawę dobry/dobra i to właśnie te zdolności rozwijaj i komunikuj światu. Lepiej być postrzeganym jako ekspert w jakiejś jednej konkretnej dziedzinie, niż osoba, która zna się po trochu na wszystkim – ludzie nie lubią osób, które „znają się na wszystkim”. Gdy już wiesz w czym czujesz się najlepiej i z czym chcesz być kojarzony, nadchodzi czas, aby zacząć się ”pozycjonować” w umysłach odbiorcy na odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki temu jeśli ktoś będzie szukał np. pracownika z konkretnymi umiejętnościami, to zwiększamy prawdopodobieństwo to, że to właśnie my przyjdziemy mu na myśl.

Gdzie się pokazać? Gdzie budować swój wizerunek?

Oczywiście największe możliwości daje nam internet. Mamy tutaj blogi, fora czy serwisy społecznościowe (szczególnie Facebook, Twitter, LinkedIn czy Pinterest), które zapewniają nam dostęp do odbiorców. Najlepiej sprawdzić jak najwięcej z opcji i na tej podstawie zdecydować gdzie i jak chcemy się komunikować z odbiorcami (wybierajmy tylko te narzędzia, z którymi dobrze się czujemy – nic na siłę). Nie trzeba być wszędzie, ani dzielić się ze światem wszystkim – pewne rzeczy warto jednak pozostawić w sferze prywatnej. Co jednak należy robić? Sprawdzać skuteczność swoich działań. Jak to zrobić? Potwierdzeniem tego, że Twoje działania z zakresu personal brandingu przynoszą efekty będzie każdy headhunter, który się do Ciebie zgłosi oferując Ci pracę czy nowy klient, który koniecznie musi z Tobą współpracować, jak również każdy like, komentarz czy udostępnienie publikowanych przez Ciebie treści – to świadczy o tym, że ludzie docenili Twoją pracę oraz prezentowany przez Ciebie wizerunek im odpowiada.

Personal Branding Gdzie

Podsumowanie: Personal branding to proces polegający na świadomej i kreatywnej komunikacji światu samego siebie, a nie działania propagandowe i sprzedaż. Warto o tym pamiętać, że nie chodzi tu o narcyzm i ściemianie na temat tego „jakim to jest się wspaniałym i doskonałym”, lecz szczere ukazywanie siebie z podkreśleniem tego co w nas najlepsze. Czas więc budować swoją markę osobistą.

Zobacz wpisy w podobnym temacie