webownia

Projekt Video Virale - czy podbije Polskę?

Dodano: 16/04/2014autor

Każdy kto studiował pamięta pewnie niejedne zajęcia, które były tak nudne, że jedyne co można było na nich robić to spać, bądź spędzać je na Facebook'u. A co gdybyście dostali zadanie do przygotowania, które musiałoby nie tylko pobudzić Waszą kreatywność, ale również mogłoby pomóc innym? Zapewne niejeden student marzy o takim wyzwaniu – i to właśnie spotkało studentów poznańskiej School of Form.

Wyobraźcie sobie, że siedzicie na zajęciach i dostajecie zadanie – stwórzcie video, które wpadnie w viral. Brzmi lekko? A stwórzcie ich 6 w 6 tygodni dla 6 organizacji pozarządowych? Niech poruszają 6 różnych kwestii i każde z nich niech w 6 dni stanie się na tyle viralowe, aby miało po milion odsłon na Youtubie? To już brzmi jak wyzwanie! Przyjmujecie? Podczas gdy większość zapewne powiedziałabym „nie dam rady”, to Ci śmiałkowie studiujący Communication Design podjęli się tego zadania. Filmiki trafiły do sieci 14 kwietnia, więc wciąż mamy czas aby im pomóc – Pomożecie?

Chciałem być...

Kim chcieliście zostać gdy byliście mali? Spełniły się te marzenia? Rozwijaliście talenty, aby osiągnąć swoje cele z dzieciństwa czy może odpuściliście i poszliście w inną stronę? W tym filmie zwykli ludzie złapani na ulicy usłyszeli właśnie takie pytania. Po co? Aby poznać ludzkie historie i znaleźć odpowiedź na to jak byś szczęśliwym. Projekt stworzony dla Funduszu Talenty.

Czy umiesz czytać bajki?

Pamiętacie te chwile z dzieciństwa, które rodzice/dziadkowie spędzali z Wami na czytaniu bajek? Jakie emocje wzbudza w Was to wspomnienie? We mnie niezwykle pozytywne :) Video przygotowane dla Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka porusza tematykę więzi i bliskości, która buduje się podczas czytania bajek dzieciom, nawet tym obcym. Czy Wy byście znaleźli czas, oderwali się od telefonu, zatrzymali na chwilę w pędzie i poczytali obcemu dziecku bajkę?

Na co wydasz 5,50 ?

Wyobraźcie sobie, że macie tylko 5,50 w kieszeni. Na co je wydacie? Na piwo, słodycze, nową kosę, a może na litr paliwa dla osób, których nie stać na dojazd do ośrodka rehabilitacyjnego, który mógłby znacznie polepszyć ich jakość życia? Tym razem studenci School of Form wsparli Stowarzyszenie na Tak w ramach akcji „Litr paliwa zamiast piwa”. Po obejrzeniu tego video piątkowe piwo ze znajomymi nie będzie już smakowało tak samo.

Człowiek Kokon

Chyba najdziwniejszy z pomysłów w ramach Viral Video przedstawia ludzi w kokonach, jako symbol naszej ignorancji na innych ludzi i ich los. Trochę wrażliwości jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a to co dajemy z siebie dobrego dla innych, wcześniej czy później wróci do nas – Projekt zrzucania kokonu obojętności narodził się w poznańskim Hospicjum Palium – dostał nazwę Dnia Motyla (od teraz 21 marca nabiera innego wyrazu).

Demokracja is Not Dead

Jak wyglądałaby rzeczywistość bez demokracji? Raczej niezbyt kolorowo. Stąd pomysł na wizję video dla Fundacji Edukacja dla Demokracji, aby ludzie uzmysłowili sobie jak wielkie szczęście mamy, że żyjemy w kraju demokratycznym, mimo że jest tu jeszcze wiele do zrobienia. W większym bądź w mniejszym natężeniu mamy do niej dostęp na co dzień – dostęp do mediów, internetu i prasy (wolny dostęp), nasze kontakty z innymi ludźmi są raczej oparte na zaufaniu niż na lęku przez „Okiem Wielkiego Brata”, zaś wolność słowa i wyboru nie jest nam ograniczana. Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby rzeczywistość gdyby Wam to odebrano ?

Było sobie życie

Ostatni z wielkiej szóstki video pretendujących do zostania viralowymi jest chyba najbardziej poruszający, gdyż scenariusz do niego napisało samo życie. Jego główną bohaterką jest Justyna Husarek, która od 6 lat walczy z chłoniakiem. Mimo, że lekarze stracili pomysły na jej leczenie (po licznych chemioterapiach i dwóch autoprzeszczepach nie było poprawy), to wciąż jest dla niej szansa – przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Oddanie szpiku nie jest szczególnie bolesne, nie zabiera dużo czasu i nic nas nie kosztuje, a może pomóc uratować czyjeś życie. Takie organizacje jak wspomniana w filmie Drużyna Szpiku czy DKMS pozwalają na to, aby trafić do bazy dawców i gdy znajdzie się nasz bliźniak genetyczny to wspomóc go swoim szpikiem. Jeśli jeszcze się nie zgłosiliście to na co czekacie? Dzisiaj to Was nie dotyczy, żyjecie pełnią życia, planujecie swoją przyszłość, a jutro to Wy możecie usłyszeć straszną diagnozę i potrzebować pomocy od obcego człowieka.

Filmiki mają jeszcze mają jeszcze tylko kilka dni, aby osiągnąć postawiony w zadaniu cel – uzbierać po milionie wyświetleń. My już dorzuciliśmy swoją cegiełkę, aby przybliżyć ich do osiągnięcia tego celu, teraz czas na Was! Zgodnie z hasłem akcji „ Pomóż nam zarażać wiarą w człowieka i udostępnij te filmy znajomym”, a może uda się komuś pomóc i zmienić świat na lepsze :)

Zobacz wpisy w podobnym temacie