webownia

Pułapki na przedsiębiorców

Dodano: 24/01/2014autor

Decydując się na biznes w necie jesteśmy niestety narażeni na otrzymywanie wiadomości, które skłaniają do skorzystania z pewnych usług.

Nie chodzi tutaj o zwykłe oferty, tych bowiem będzie sporo, ale o wiadomości, które podpierają się prawem polskim i pozornie zobowiązują do podjęcia pewnych działań wiążących się z poniesieniem kosztów.

Jednym z takich przykładów jest mail, który otrzymują właściciele firm, informujący o konieczności zgłoszenia bazy danych do GIODO. Kwestie te poruszałem w jednym z filmów. Przechowywanie danych osobowych wrażliwych w bazie danych podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do GIODO, jednak nie dotyczy to baz danych wykorzystywanych do prowadzenia kwestii związanych z księgowością w tym wystawiania faktur i prowadzenia raportów finansowych. Maile dostarczane do przedsiębiorców mają bardzo często charakter oficjalny, sugerujący pismo urzędowe, zawierające odniesienia do ustawy o ochronie danych osobowych. Oczywiście za usługę zgłoszenia bazy danych, firma będąca autorem wiadomości pobiera opłatę.

Przykładów tego typu wiadomości może być sporo. Przybierają one najczęściej podobną, oficjalną formę, w której wymienione są paragrafy ustaw i konsekwencje (najczęściej w postaci dotkliwych kar) w przypadku niedopełnienia pseudo obowiązku.

Należy bezwzględnie wystrzegać się tego typu wiadomości i wszystkie sprawdzać z należytą uwagą. Pisma urzędowe, oficjalne, przychodzą do nas pocztą a nie drogą mailową. Samo przestrzeganie tej zasady nie uchroni nas jednak przed naciągaczami. Niektóre, nieuczciwe firmy, wysyłają podobne wiadomości nie tylko drogą mailową, ale i tradycyjnie - pocztą.

Jeżeli w swojej działalności nie korzystasz z usług księgowości, to warto dobrze, merytorycznie przygotować się od strony prawnej. Warto też przeznaczyć jakąś kwotę na konsultacje z księgowym lub prawnikiem, którzy poinformują nas o naszych obowiązkach wobec urzędów. Porada prawna w tym zakresie nie powinna kosztować więcej niż 100 zł a pozwoli w przyszłości lepiej bronić się przed naciągaczami.

Zobacz wpisy w podobnym temacie