webownia

Daj się nakręcić - Keek wkracza na salony

Dodano: 13/02/2014autor

Social media rozwijają się w takim tempie, że coraz ciężej za nimi nadążać. Co chwilę powstają nowe portale społecznościowe umożliwiające dzielenie się z użytkownikami tym co myślimy czy robimy poprzez statusy, zdjęcia czy filmiki. Niektóre z nich wciąż są w Polsce nieznane podczas gdy na Zachodzie robią furorę. Jeśli chcesz wyprzedzić konkurencję i istnieć tam gdzie inni jeszcze nie byli, to czas najwyższy byś drogi czytelniku poznał Keek'a.

Kiedy myślicie o portalu społecznościowym skoncentrowanym na dzieleniu się plikami video pewnie pierwszym co przychodzi Wam na myśl jest YouTube, ewentualnie Instagram (tak, tam też możemy umieszczać filmiki) bądź co poniektórzy kojarzą jeszcze Vine (chwila uchwycona w 6 sekundowych filmach). Ale ilu z Was miało już okazję poznać kanadyjskiego czarnego konia social mediów? Keek, bo o nim mowa, to narodzony w Toronto portal społecznościowy opierający się na udostępnianiu plików video. Zawładnął już umysłami większości Amerykanów, a obecnie zaczyna atakować Europę oraz resztę świata. Choć powstał zaledwie w 2011 roku zdążył przekonać do siebie już ponad 60mln użytkowników i ta liczba wciąż rośnie.

Czym właściwie Keek jest?

Można powiedzieć, że Keek to taki Twitter służący dzieleniu się plikami video. Zamiast słów (tweet'ów) używamy kamery z laptopa bądź telefonu, aby nagrać krótki filmik i umieszczamy go na swoim koncie. Jako aplikacja mobilna dostępny jest za darmo zarówno na iPhone'a, smartfony z Androidem, BlackBerry oraz Windows Phone'a, co oznacza, że żaden posiadacz smartfona nie jest wyłączony z możliwości dołączenia do tej społeczności. Keek jest portalem, który można również w pełni obsługiwać z poziomu swojego komputera (w przeciwieństwie do Instagramu „tylko dla wybranych”). Cały interfejs jest prosty i przejrzysty, a opcja nagrywania filmu rzuca się w oczy jako spore zielone kółeczko. Nic tylko się logować, żeby samemu sprawdzić.

Keek Strona Główna

Co oferuje Keek, czyli co jest czym?

  • Keek – to 36sek filmik, który nagrywamy dzięki kamerze w laptopie lub telefonie i umieszczamy na portalu. Możemy dodać hashtagi (zwane tutaj Klusters), aby łatwiej został on znaleziony przez innych użytkowników – tworzą one swoistą bazę najpopularniejszych słów. Wśród nich na czele stoją takie jak np. #keekitreal czy ostatnimi czasy #olympics. Ponadto każdy filmik może być komentowany, m.in. poprzez Keekback.
  • Keekback oznacza odpowiedź w formie video na filmik innego użytkownika, zamiast pisania zwykłego komentarza.
  • Istnieje również możliwość prowadzenia prywatnych rozmów ze swoimi znajomymi (odpowiednik Facebook'owego chata) w którym poza wiadomościami tekstowymi możemy również odpowiadać poprzez filmiki.
  • Podobnie jak na innych portalach społecznościowych również i tutaj możemy obserwować użytkowników, którzy naszym zdaniem zamieszczają ciekawe treści, czyli zostać Followersem. W takim przypadku każda ich aktywność będzie wyświetlać się w My Stream (odpowiednik Facebook'owej tablicy/aktualności). Jeśli dodatkowo zasubskrybujesz daną osobę (opcja znana już z YT) to będziesz otrzymywać alerty (mailowo lub poprzez keekmail) o każdym nowym keeku'u dodanym przez tą osobę.
  • Na Keek’u istnieje również opcja sprawdzania statystyk swojego profilu i dodawanych przez siebie filmików, tworzone są rankingi najpopularniejszych profili (Top 100) oraz dodano opcję budowania reputacji, gdzie inni użytkownicy mogą oddawać swoje głosy (tzw. Kred) decydując czy Twój profil jest Cool, Funny, WTF? a może Legendary itd.
  • Co zaś do budowania grona swoich znajomych/osób, które chcesz obserwować to możesz je ściągnąć z bazy adresowej swojego telefonu, emailowej, Facebook'a oraz Twittera. Ponadto Keek ułatwia Ci znalezienie użytkowników których warto śledzić poprzez kategoryzowanie keek’ów w kilka kategorii takich jak Latest, Popular oraz Featured, jak również już wcześniej wspomniane Top 100. Hashtagi (Klusters) także ułatwiają to zadanie. A gdy już mamy zbudowaną grupę znajomych to możemy o nich wspominać w komentarzach do keek'ów poprzez dobrze już znaną z innych portali @.
  • Oczywiście Keek jest globalnym portalem społecznościowym, więc nie mogłoby tu zabraknąć takiej funkcji jak „share” (udostępnij) pod filmikiem. Możemy interesujący nas filmik udostępnić na takich portalach jak Facebook, Twitter, Tumblr czy wstawić linka na bloga.
Keek Funkcje

Jakie daje to możliwości dla budowania marki?

Jak widać Keek jest idealnym przykładem portalu, który zdecydował się być wielopoziomowy i przyjazny dla każdego. Użytkowany jest głównie przez młode osoby (15-25 lat), które może być doskonałą grupą docelową dla niejednej marki. Ponadto najlepiej budować świadomość istnienia danej marki w jak najmłodszych użytkownikach, którzy mimo że dziś nie są w stanie finansowo pozwolić sobie na dane produkty, to w przyszłości znając już wcześniej daną markę, chętniej po nią sięgną bądź wręcz stanie się ona ich celem (np. dobra luksusowe). Potencjał Keek‚a jest w tym, że jest to wciąż świeża platforma, mało znana poza Ameryką Północną. Wprowadzenie swojej marki już dziś na ten portal zaowocuje w przyszłości przewagę nad konkurencją. Jeśli jednak profil naszej firmy zupełnie nie pasuje do Keek’a oraz nie mamy pomysłu na swoją aktywność na tym dość specyficznym portalu to nie warto pojawiać się tam na siłę. Przykłady branż dla których Keek jest strzałem w 10? Świetnie sprawdzi się m.in. w branży fashion, motoryzacyjnej czy np. związanej z żywnością.

Keek mobile

Podsumowując: Keek daje duże możliwości budowania wizerunku swojej marki (podobnie jak Instagram – cele sprzedażowe nie są tutaj priorytetem) o ile mamy dobry pomysł na to jak chcemy być postrzegani. Nagranie krótkiego 36sek filmiku wydaje się banalne, ale gdy się nad tym zastanowimy to pojawia się dylemat – co nagrać, aby miało to sens i było spójne z marką? Gdy już się nad tym zastanowimy i określimy jak chcemy być postrzegani to nie pozostaje nic innego jak nacisnąć zielony guzik i nagrywać. Ważne jest również, aby aktywnie udzielać się na profilach innych osób – to zapewni nam więcej followersów i subów, a przecież o to właśnie chodzi, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Keek to jeszcze nie odkryty w Polsce potencjał, wystarczy po niego sięgnąć.

Zobacz wpisy w podobnym temacie