webownia

Znajomi tuż za rogiem

Dodano: 23/04/2014autor

To już oficjalne. Facebook potwierdził nową funkcję swojej aplikacji mobilnej, a mianowicie Nearby Friends. Na czym ma ona polegać? Na śledzeniu znajomych :)

Do tej pory będąc na mieście mogliśmy dokonać check-in'u m.in. na Facebook'u czy Foursquare, dzięki czemu nasi znajomi dowiadywali się gdzie aktualnie się znajdujemy. Pozytywnym skutkiem tego były np. spontaniczne spotkania na mieście, w modnej kawiarni czy centrum handlowym. W końcu razem zawsze raźniej.

Teraz pójdziemy krok dalej dzięki Facebook'owi, a mianowicie nasi fejsbukowi znajomi będą otrzymywać powiadomienia o naszej aktualnej lokalizacji, bez konieczności dokonania przez nas check-in'u. Wyobraźcie sobie, że właśnie robicie zakupy w centrum handlowym i przydałaby się Wam czyjaś opinia na temat potencjalnego zakupu. I nagle dostajecie informacje, że Wasz znajomy znajduje się 150 metrów od Was. Co robicie? Wyjścia są dwa – bierzecie go do pomocy, albo uciekacie czym prędzej z zakupów nie chcąc się na niego natknąć :) Jeśli będziemy chcieli uniknąć niemiłych niespodzianek i nie znaleźć się na radarze kogoś kogo akurat nie chcemy spotkać, bądź najzwyczajniej w świecie będziemy chcieli pobyć sami to wystarczy wyłączyć Nearby Friends i dalej delektować się chwilą błogiego spokoju, aby w odpowiednim momencie ponownie ją aktywować.

Jakie jeszcze udogodnienia oferuje Nearby Friends? Przede wszystkim znajomi znajomych czy nasi followersi nie będą informowani o naszej lokalizacji, którą możemy dzielić tylko ze swoimi znajomymi lub ich grupami. Dodatkowo mamy możliwość dzielenia się lokalizacją tylko w wybranych przez nas godzinach oraz nie musimy wcale podawać szczegółów dotyczących tego gdzie akurat jesteśmy.

Nearby Friends

Niektórzy obawiali się, że dane zbierane w ten sposób przez Facebook'a będą wykorzystywane do reklam. Jednak nie mamy czego się obawiać – ponoć. Szefowa projektu, Andrea Vaccari, zapewniła, że dane będą wykorzystywane tylko w funkcji Nearby Friends, zaś historia naszych lokalizacji będzie mogła być w każdej chwili przez nas usunięta.

Jest też jedna smutna wiadomość dla wszystkich, którzy już nakręcili się na lokalizowanie znajomych. Początkowo Nearby Friends będzie dostępna tylko dla użytkowników z USA :( Reszta świata musi cierpliwie czekać i radzić sobie na razie w standardowy sposób – czyli pytać, gdzie ktoś jest :)

Zobacz wpisy w podobnym temacie