webownia

Filmiki na stronie - dobry sposób prezentacji

Dodano: 14/02/2014autor

Często zastanawiamy się w jakiej formie pokazać użytkownikom nasze produkty. Najprostszą i najpopularniejszą formą jest oczywiście opis. Jednak coraz częściej w sieci popularne stają się filmy przedstawiające dany produkt. Jak przygotować taki film aby zachęcić użytkowników do zakupu?

Opis produktu czy test?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na pokazanie produktu będzie jego test. Nawet reklamy w telewizji, choć mocno naciągane i mało wiarygodne bazują na testach. Znane są choćby testy proszków do prania na białych skarpetkach, czy odplamiaczy na obrusach. Nie inaczej powinno być na naszej stronie. Warto jednak przygotować się solidnie do takiego testu. Przede wszystkim nie powinien wyglądać on jak reklama telewizyjna - wszystko piękne, wszystko się udaje, wszyscy są zadowoleni i uśmiechnięci. Ten rodzaj filmu ma za zadanie utrwalić dobry wizerunek marki, a nie przekonać, że ten czy inny proszek faktycznie potrafi zdziałać cuda. Nasz test powinien sprawiać wrażenie fachowego, pokazującego zarówno dobre jaki złe strony produktu. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że chcemy przekonać do zakupu a nie do niego zniechęcić. Drobna wpadka na tle samych sukcesów w korzystaniu z naszego produktu może sprawić, że nasz film nabierze odpowiedniej wiarygodności, a jednocześnie nie odstraszy klientów.

Jakość filmu

Nie każdy z nas dysponuje profesjonalnym sprzętem, który pozwoli nagrać rewelacyjne filmy. Jednak dzisiaj kwestie techniczne nie stanowią większej przeszkody. Całkiem dobre pliki można uzyskać korzystając z aparatów cyfrowych a nawet lepszych smartfonów. Warto natomiast zadbać o otoczenie. Film powinien być nagrany w warunkach, które nie będą obniżały jego jakości. Jeżeli testujemy sprzęt gospodarstwa domowego np. w kuchni, dobrze jest zadbać o porządek i ładny wystrój. Warto też skupić się na dźwięku. Postarajmy się aby jak najmniej elementów zagłuszało nasz głos. Szumiące w tle radio czy telewizor, albo płaczące dziecko mogą zirytować naszego odbiorcę. Dobre warunki podczas nagrywania pozwolą uzyskać film w dobrej jakości, który nie będzie wymagał zbyt dużego zaangażowania w procesie postprodukcji.

Obróbka cyfrowa filmu i publikowanie

Jak pisałem wyżej, dobre przygotowanie do nagrywania pozwoli ograniczyć obróbkę filmu do minimum. Oczywiście bez postprodukcji się nie obejdzie. Powinniśmy skupić się jednak na oprawie graficznej naszego filmiku np. dodanie napisów a nie na poprawie jakości w sensie technicznym. W sieci istnieje wiele programów, które pozwalają osiągnąć ciekawe efekty. Programy mogą być płatne i darmowe. Z pewnością spośród darmowej oferty wybierzemy coś, co spełni oczekiwania odwiedzających naszą stronę. Przegląd programów do obróbki filmów to temat na osobny artykuł.

Zamieszczenie filmu w sieci również nie stanowi problemu. Można utworzyć swój własny kanał w serwisie Youtube. Opublikowanie filmu na Youtube jest bardzo proste i ogranicza się do kilku kliknięć myszką i wypełnienia prostego formularza.

Dodaj film na Youtube

Przygotowanie filmu to praca skomplikowana ale tylko na początku. Po zdobyciu doświadczenia nagrywanie to proces szybki i przyjemny. Obróbka plików również nie zajmuje zbyt wiele czasu. Efekt może być za to bardzo atrakcyjny. Internauci wolą coś zobaczyć niż o czymś przeczytać. Pokazując nasz produkt w akcji łatwiej przekonać klienta, że jest to rzecz wartościowa, która przynosi określone korzyści. Nie zapominajmy jednak o tradycyjnym opisie, który uzupełni nasz filmik. Ma to znaczenia nie tylko dla użytkowników, którzy nie chcą oglądać filmów, ale także dla robotów sieciowych, które filmu nie zobaczą, a będą poszukiwały treści.

Zobacz wpisy w podobnym temacie