webownia

Zarabianie na stronie internetowej

Dodano: 28/11/2013autor

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w stronę WWW najczęściej mają na celu promocję swojej firmy w sieci i pozyskanie nowych klientów.

Nierzadko jednak zdarza się, że właściciel gotowej już strony wpada na pomysł aby strona zaczęła zarabiać sama z siebie. Pokusa jest silna - skoro strona istnieje, zapłaciliśmy za nią niemałe pieniądze, to dlaczego miałaby się nie zwrócić, a może nawet zarabiać.

Sposoby zarabiania na stronie

Możliwości pozyskiwania dodatkowych dochodów ze strony internetowej jest sporo. Wszystko, tak naprawdę, zależy od naszej pomysłowości. Najbardziej popularną formą zarabiania są reklamy np. reklamy od Google. Obsługa takiego programu jest dosyć prosta, a istotą jest wyświetlanie reklam w różnych formach na naszej stronie. Mogą to być reklamy tekstowe lub graficzne. Prowizję otrzymujemy najczęściej za kliknięcie w daną reklamę, przy czym są to bardzo niskie kwoty, a kliknięcia muszą być unikalne - jeden użytkownik, jeden adres IP to jedno kliknięcie.

Jeżeli ruch na stronie jest duży to efektywność takich reklam również może być spora, choć nie należy oczekiwać tutaj jakichś ogromnych pieniędzy. Reklama w sieci jest jedną z tańszych form promocji, przez co przychody z publikowania reklam również nie są zbyt wysokie.

Innym sposobem na zarabianie może być współpraca polegająca na publikowaniu oferty innych firm i otrzymywaniu prowizji od każdego poleconego klienta.

Czy to dobry pomysł?

Reklamy na stronie to dość ryzykowne posunięcie, zwłaszcza jeśli korzystamy z programu, który automatycznie dopasowuje oferty do naszej witryny. Jeżeli polecamy nasze produkty i nasze usługi w określonej branży, istnieje ryzyko, że będziemy w boksach reklamować naszą konkurencję. Jeżeli z kolei wykluczymy reklamy firm z naszej branży, to publikowane treści mogą się okazać mało atrakcyjne dla użytkowników naszej strony i przez to mało efektywne.

Dobrym rozwiązaniem może być promocja ofert pochodzących od firm z branży pokrewnej, które będą uzupełnieniem naszej własnej. Jeżeli na przykład sprzedajemy tablety, możemy promować ofertę firmy, która specjalizuje się w akcesoriach do tabletów, np. folie ochronne na ekran. Oczywiście jest to tylko przykład, bowiem, w tym przypadku pewnie lepiej będzie wprowadzić takie akcesoria do naszej własnej oferty. Wszystko zależy od profilu naszej działalności, czasem lepiej odesłać klienta do strony producenta, niż sprowadzać dany asortyment samemu.

Z pewnością trzeba pamiętać o jednym - po co nam strona internetowa. Jeżeli nasza witryna ma promować naszą markę, nasze produktu, czy nasze usługi to na tym powinniśmy skupiać całą swoja uwagę. Próba zarobienia dodatkowych pieniędzy może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, nie dość, że nie zwiększymy swoich przychodów to jeszcze możemy zrazić potencjalnych klientów.

Zarabianie na stronach to temat trudny, wymagający dużego doświadczenia, umiejętności, czasu i przede wszystkich potężnego zaplecza, które pozwoli osiągać zamierzone efekty. Jeżeli zatem zależy nam na pozyskaniu klientów nie kombinujmy dodatkowo z naszą stroną, raczej niewiele zyskamy, a możemy sporo stracić.

Zobacz wpisy w podobnym temacie