webownia

Interakcja z użytkownikami = dodatkowa treść

Dodano: 18/12/2013autor

Interakcja ze strony użytkowników na naszej stronie internetowej ma duże znaczenie również dla marketingu.

Warto skorzystać z możliwości, które pozwolą internautom na pozostawienie dodatkowych treści na naszej witrynie. Pamiętajmy, że treść jest podstawą marketingu, zwłaszcza jeśli chodzi o SEO.

Sposoby pozyskiwania treści

Do najprostszych sposobów pozyskania nowej treści od użytkowników należą komentarze. Umieszczane są najczęściej w formie bardzo prostych formularzy. Nie są więc wymagające i jeżeli tematyka jest ciekawa często są wykorzystywane przez czytelników.

Komentarze

Trochę bardziej skomplikowane jest forum internetowe. Nie chodzi tutaj nawet o kwestie techniczne, bo w sieci można znaleźć całą masę dobrze działających skryptów. Problemem jest zachęcenie użytkowników do pisania. Najczęściej musimy sami zaangażować się w funkcjonowanie forum, aby zachęcić innych do dyskusji. Jest to dość trudne i niestety czasochłonne. Posty na forum powinny być ciekawe i nakłaniać do komentowania czy udzielania odpowiedzi. Oczywiście nie oznacza to, że forum nie powinno być wykorzystywane. Jeżeli branża w jakiej działamy nie posiada już jakiejś aktywnie działającej społeczności, to mamy szansę wypełnić tę lukę.

Forum

Przydatne mogą okazać się także opinie np. o produkcie. W sklepach internetowych często jest taka funkcja, a opinie nie tylko generują dodatkową treść na dany temat, ale także ułatwiają wybór konkretnych produktów. Często sam wybieram sklepy, w których opinie funkcjonują na jakimś przyzwoitym poziomie, są one dla mnie nie rzadko dobrym źródłem informacji o produkcie.

Opinie

Jak przekonać internautów

Samo zaimplementowanie danej funkcjonalności nie wystarczy aby treść była generowana. Należy jeszcze przekonać użytkowników aby chcieli wejść w interakcje z naszą stroną. Nie jest to proste, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Prostota

Wszelkie formularze powinny być możliwe najprostsze. Użytkownicy nie lubią wypełniać niekończącej się liczby pól. Jeżeli do interakcji będziemy wymagać rejestracji - np na forum, to warto skonstruować najprostszy z możliwych formularz: nick, adres email, hasło. Te pola w zupełności wystarczą, aby konto mogło funkcjonować, jednocześnie niewielki rozmiar formularza nie zniechęci do jego wypełnienia.

Daj coś w zamian

Zaangażowanie w rozwój naszej strony przez użytkowników wymaga uwagi i czasu. Nikt nie lubi tego robić za darmo. Dodatkowo użytkownicy mają coraz większą świadomość, że np. rejestrując się zostawiają nam jakieś swoje dane, choćby adres e-mail. Warto dać im coś w zamian np. rejestrując się otrzymasz darmowego e-booka. Jeżeli treść takiej elektronicznej książki będzie ciekawa i powiązana tematycznie z naszą stroną, może przynieść to ciekawe rezultaty. Dobrze też działają konkursy przeprowadzone wśród użytkowników forum, czy wśród twórców opinii. Jeżeli naszą zachętę połączymy z prostotą działania to możemy uzyskać naprawdę dobre efekty

Zachęcaj do dyskusji

Trzeba cały czas monitorować aktywność użytkowników i zachęcać ich do dalszych działań. Opublikowanie jakiegoś kontrowersyjnego posta na forum może zdziałać cuda. Internauci lubią bowiem burzliwe dyskusje. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że naszym celem jest sprzedaż produktów lub usług i nie należy za bardzo przesadzać. Wszystko z umiarem i co najważniejsze w temacie w którym się obracamy. Pamiętajmy, że nowi odbiorcy, którzy trafią na naszą stronę, będą zainteresowani konkretną branżą i na jej temat będą szukać informacji.

Zastosowanie się do wszystkich tych zaleceń pozwoli wzbogacić content naszej witryny, ale nic na siłę. Czasem charakterystyka naszej strony, czy też naszej branży nie pozwoli na stworzenie takiej interakcji. Wówczas o dodatkową treść musimy zadbać sami.

Zobacz wpisy w podobnym temacie