webownia

Analiza - zanim zaczniesz robić stronę

Dodano: 13/11/2013autor

Zanim przystąpimy do przygotowania naszej strony internetowej warto dobrze prześledzić branżę w której działamy.

W przypadku projektów internetowych będą nas interesowały szczególnie działania konkurencji w sieci. Dobrze przeprowadzona analiza pozwoli z pewnością uniknąć pewnych błędów i wyciągnąć wnioski. Mówi się, że człowiek uczy się na błędach, lepiej jednak, gdy nie są to nasze błędy, lecz błędy konkurentów.

Od czego zacząć?

Analizę możemy rozpocząć od prześledzenia stron konkurencji. Jeżeli rozpoczynamy działalność dość powszechną będzie to nie lada wyzwanie. Nie możemy przejrzeć tylko kilku, wziętych z pierwszych miejsc Google, stron. Powinniśmy wyłowić z sieci wszystko to co wydaje się ciekawe i co ewentualnie moglibyśmy wykorzystać u siebie. Nie chodzi tutaj o kopiowanie, ale raczej wzorowanie się na dobrych rozwiązaniach, które pozwolą lepiej sprzedać produkt i ułatwić komunikację pomiędzy nami a klientami.

Interfejs

Przeglądając serwisy konkurencyjne warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze interfejs. Dobrze jest sprawdzić czy poruszanie się po stronie jest wygodne. System linków wewnętrznych, o którym pisałem w jednym z poprzednich artykułów powinien być przemyślany. Zakładając, że nie mamy w tej materii doświadczenia, powinniśmy testować nawigację na różnych stronach i wybrać takie rozwiązania, które okażą się najwygodniejsze. Przy okazji zwróćmy też uwagę na kolorystykę i grafikę. Dobrze jest odnotować jakie w danej branży panują tendencje. Taka obserwacja da nam pewną przewagę. Projektując strony o określonej tematyce bardzo często wykorzystuje się pewne schematy, które są do siebie podobne np. na stronach związanych z branżą recyklingu dominuje kolor zielony, z kolei na stronach o tematyce instalacji wodnej dominuje kolor niebieski. Przewaga polega na tym, że już na wstępie będziemy mieli możliwość przygotowania czegoś, co wyróżni nas spośród innych stron. Jeżeli tematyka nie nasuwa w sposób oczywisty kolorystyki, możemy pokusić się o coś odważniejszego, o coś, co odbiega od schematu. Prawdopodobnie Twoja strona trafi w miejsca, gdzie będzie zestawiona z innymi stronami z tej samej kategorii, jeżeli będzie się wyróżniać spośród innych, może przyciągnąć uwagę użytkownika i przekonać go do odwiedzenia witryny.

Treść

To co znajduje się na stronie ma ogromne znaczenia dla marketingu. Treść, którą zamieścimy, powinna być dobrze przemyślana. Zastanów się na co sam zwracasz uwagę przeglądając witryny firm, które oferują produkty bądź usługi, którymi akurat jesteś zainteresowany. Rozwiązań może być wiele, bo każda branża ma swoje indywidualne cechy, które warto pokazać i takie, które warto omijać. Jeżeli oferujesz jakieś produkty, warto wyeksponować je już na stronie głównej. Użytkownik, który myśli o jakimś zakupie będzie zainteresowany konkretnym produktem, którego szuka. Informacje o naszej firmie, możemy przesunąć do osobnej zakładki. Jeżeli uda nam się przekonać internautę do danego produktu, dopiero wtedy będzie się zastanawiał czy warto zaufać firmie, która oferuje jego sprzedaż. Oferując usługę dobrze jest przygotować treść tak, aby pokazać nasze główne atuty, zaprezentować to, czego nie ma konkurencja i co w szczególny sposób nas wyróżnia. Prócz suchego tekstu, dobrze też jest podeprzeć się swego rodzaju dowodami np. zamieścić nasze realizacje, ot choćby w formie zdjęć. Można też pochwalić się zdobytymi certyfikatami, które umocnią naszą fachowość, ale uwaga, certyfikaty nie mogą być kiepskiej jakości. Jeżeli internauta odwiedzający naszą stronę jest w stanie rozpoznać dany certyfikat, to jego zamieszczanie może odnieść odwrotny skutek od zamierzonego, jeżeli okaże się, że zdobycie takiego dokumentu nie wymaga ani wiedzy, ani zbytniego zachodu.

Oprócz elementów, które powinniśmy pokazywać jako najważniejsze istotne są także te, które działają na drugim planie. Nie powinniśmy zapominać o takich działach jak „o nas”, w którym przybliżymy użytkownikom profil naszej działalności. Dobrze jest też zamieścić podstronę na której opiszemy dokładnie poszczególne działania poboczne związane np. z zamówienie, ot choćby koszty i sposoby dostawy. Na takich podstronach powinno znaleźć się wszystko to, czego potencjalny klient będzie szukał przed dokonaniem zakupu. Dlatego właśnie dobrze jest samemu prześledzić inne witryny i zwrócić uwagę na to, czego sami szukamy.

Media społecznościowe

Portale społecznościowe to dzisiaj potężne narzędzie w marketingu internetowym. Wielu użytkowników sieci nie wyobraża sobie bez nich życia, dlatego warto zainteresować się tym tematem już na samym początku, zanim zaczniemy budowę strony. Może się bowiem okazać, że na naszej stronie będzie można wdrożyć rozwiązania, które połączą naszą stronę z danym portalem społecznościowym. Dobrze na początek prześledzić strony profilowe konkurencji i sprawdzić co cieszy się dużą popularnością, jakie rozwiązania przyciągają użytkowników i przekonują ich do aktywności.

Jeżeli wszystkie elementy poddamy gruntownej analizie, to możemy mieć solidną podstawę do budowy strony. Dla projektanta naszej witryny bardzo pomocna może się okazać nasza wiedza, a fakt, że wiemy, co chcemy mieć na stronie może przyspieszyć pracę i pozwoli uniknąć wielu problemów.

Zobacz wpisy w podobnym temacie