webownia

Tworzenie kilku stron dla jednej firmy

Dodano: 09/04/2014autor

Czasem uda się zaobserwować zjawisko występowania w sieci kilku, potencjalnie różnie wyglądających stron, które promują tę samą firmę, grupę produktów, czy te same usługi od jednego dostawcy. Co jest przyczyną prowadzenia tego typu promocji w internecie?

Powodów może być kilka. Najczęściej są to kwestie związane z pozycjonowaniem. Do strony głównej tworzy się różne inne, często mniejsze i gorzej zrobione strony, których zadaniem jest wypromowanie strony podstawowej na wyższe pozycje.

Innym powodem takiego działania jest potrzeba sprzedaży danego produktu lub usługi do różnych grup odbiorców. Przykładowo prowadząc firmę mogę chcieć sprzedać moje usługi wielkim odbiorcom, które dysponują ogromnymi budżetami, a oprócz tego przygotować ofertę dla małych przedsiębiorców, którzy liczą każdy grosz. Zamieszczanie takich ofert na jednej stronie może przynieść niepożądane efekty. Możemy bowiem odstraszyć zarówno jedną grupę odbiorców jak i drugą. Jeżeli strona będzie zbyt ekskluzywna, mały przedsiębiorca zrezygnuje z jej przeglądania, bo z góry założy, że na taką współpracę nie będzie mógł sobie pozwolić. Podobne odczucia może mieć duży przedsiębiorca jeśli odwiedzi stronę, której treść nie świadczy o bogatym doświadczeniu i profesjonalizmie. Dotyczy to w szczególności produktów, które widzimy na sklepowych półkach. Te postawione wyżej są nam dobrze znane, bo mamy z nimi do czynienia na co dzień w reklamach, te usytuowane niżej są nam obce jeśli ich nie używaliśmy, ale niejednokrotnie są to te same produkty, które znamy, zapakowane w inny sposób. Przykładem może być płyn Ludwik i płyn Lucek. Ludwika wszyscy znamy, a Lucka już niekoniecznie. Ten sam płyn został zamknięty w innym, gorszym opakowaniu i opatrzony brzydszą etykietą. Być może różni się odrobinę jakością, ale, przynajmniej parę lat temu, ta różnica dla mnie nie była widoczna.

Jak pisałem we wstępie powodów może być więcej. Zróżnicowany odbiorca to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także płci czy np. wieku. To wszystko powoduje, że opłacalne może być stworzenie kilku wersji jednej strony i promowanie ich w różny sposób, oraz skierowanie do różnych grup odbiorców. Jeżeli strategia będzie dobrze przemyślana koszt wytworzenia kompletu takich stron nie musi być specjalnie duży. Jedyne z czym trzeba będzie się liczyć to cena layoutów, które w takim przypadku muszą być zupełnie inne.

Zobacz wpisy w podobnym temacie