webownia

Koszt budowy strony www

Dodano: 31/03/2014autor

Poniżej zrzut z naszej tablicy:

Koszt budowy strony www

Transkrypt video:

Cześć z tej strony Paweł z webownia.pl. Dzisiaj opowiem Wam na temat kosztów przygotowania strony internetowej. To jest filmik w odniesieniu do ostatniej afery dotyczącej przygotowania przez ministerstwo projektu strony internetowej za kwotę 49 mln zł, to jest strona empatia skierowana dla osób potrzebujących i chciałem przedstawić co tak naprawdę zawiera się w koszcie strony internetowej.

Oczywiście będzie to taki filmik poglądowy, bo każdy projekt ma jakieś swoje cechy charakterystyczne, ale z pewnością będą to takie elementy: po pierwsze projekt i grafika, po drugie programowanie, po trzecie implementacja i po czwarte administrowanie. I teraz tak, jeśli chodzi o projekt i grafikę to tutaj płacimy albo za cały pakiet czyli: za szablon, logo, jakieś dodatki do strony, albo płacimy osobno. Np. teraz miasto Kraków za logo do potencjalnych igrzysk w 2022 r. zapłaciło około 80 000 zł. czyli całkiem spora suma. To jest samo logo, do tego dojdzie jeszcze jakiś szablon strony internetowej, także ta kwota będzie się zwiększać, ale standardowo płacimy za pakiet logo i szablon od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Oczywiście mogą pojawić się jakieś inne koszty, gdyż każda branża cechuje się czymś innym i może mieć jakieś inne potrzeby np. pudełka. To wszystko wchodzi w projekt graficzny.

Następnie mam programowanie i tu też koszt jest zależny od funkcjonalności. Kodowanie HTML i CSS z reguły jest to koszt bardzo podobny i mieści się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy. Programowanie to jest już większy przedział, bo w zależności od tego jakie będą funkcje no to takie też będzie potrzebne zaangażowanie programistów. Przedział trudno podać, taka strona wizytówka będzie raczej tania. Później mamy jeszcze bazy danych to wiąże się w zasadzie bezpośrednio w PHP i skrypty, które ułatwiają poruszanie się po stronie, więc takie skrypty też kosztują.

Następnie mamy implementacje, czyli wdrożenie całego projektu i tutaj są koszty związane z domeną z serwerem i z instalacją. Raczej są to niskie koszty, domena kosztuje paręnaście złotych, serwer to jest koszt roczny około 100, 200, 300 zł, w zależności od potrzeb i instalację, najczęściej rozliczana w formie całego projektu i bardzo często jest to dodawane jako gratis. Z domeną może być problem, bo jeżeli domena, którą sobie zażyczymy jest wykupiona będziemy musieli ją kupić za dosyć duże pieniądze i tutaj też te koszty są różne od kilkudziesięciu złotych do kilku milionów.

Ostatni element to jest administrowanie. Jeżeli nasza strona posiada system CMS to będziemy musieli sami nią zarządzać, jeżeli będziemy musieli zlecać zmiany programistom to będzie nas to kosztowało. Warto jeszcze zaznaczyć, że strona powinna mieć przynajmniej roczną gwarancję i w ramach tej gwarancji programiści będą naprawiali stronę oczywiście w ramach jakie zostały zawarte w umowie. Na dzisiaj to wszystko dziękuję.

Zobacz wpisy w podobnym temacie