webownia

Prawa własności stron internetowych

Dodano: 18/11/2013autor

Poniżej zrzut z naszej tablicy:

Własność Stron

Transkrypt video:

Cześć, dzisiaj opowiem Wam o sprawach własności, jeśli chodzi o stronę internetową. Sprawy własności dotyczą w zasadzie trzech obszarów. Po pierwsze domena, po drugie serwer, po trzecie kod strony.

Kiedy inwestor zleca wykonanie strony agencji, bardzo często zleca też wykupienie domeny internetowej. Webmaster, który wykupuje tę domenę internetową, staje się automatycznie jej właścicielem, a w zasadzie posiadaczem praw do zarządzania ta domeną. Jeśli sami nie wykupimy tej domeny, nie będziemy mieć prawa do zarządzania nią, może to rodzić pewne problemy w przyszłości. Jeśli np. będziemy chcieli zaktualizować stronę, lub przebudować, lub postawić ja od nowa i zlecić to jakiejś innej agencji, to możemy mieć problem z uzyskaniem dostępu do tej domeny, dlatego bo nie mamy do niej żadnych praw. Wtedy należy skontaktować się z tym naszym pierwszym webmasterem i poprosić go o przeprowadzenie tzw. cesji, czyli przeniesienie tych praw na nas lub ewentualnie na inną agencję.

Może się zdarzyć, że taki webmaster nie będzie chciał tego zrobić. Powód może być taki, że domena zmienia swoją wartość, tzn. jeżeli zakładamy stronę ta wartość domeny wynosi tyle ile za nią zapłaciliśmy, ile zapłaciliśmy za rejestrację, czyli jakieś 12 złotych, 20 złotych, w zależności od rodzaju domeny. Natomiast z czasem ta wartość rośnie, dlatego bo strona uzyskuje lepsze pozycje w wyszukiwaniach, pojawiają się użytkownicy i wtedy ta strona może kosztować dużo, dużo więcej. Jeśli webmaster nie zgodzi się na przeniesienie tych praw to w konsekwencji może nas czekać wykupienie zupełnie nowej domeny. Cała zabawa ze stroną zaczyna się tak naprawdę od początku. Lepiej nie ryzykować, lepiej się przed tym zabezpieczyć. W jaki sposób się przed tym zabezpieczyć? Po pierwsze można kupić domenę samemu, lub jeśli nie chcemy tego robić to możemy w umowie z webmasterem zawrzeć taki zapis, w którym będzie mowa, że webmaster na nasze żądanie będzie musiał przeprowadzić cesję na naszą korzyść.

Kolejną sprawą jest serwer. Serwer jest mniej problematyczny, bo zawsze można go zmienić. Wartość serwera w zasadzie się nie zmienia, interesuje nas tylko cena, która zależy od jakości serwera, od jego parametrów, od jego rozmiaru. Warto natomiast zabezpieczyć sobie pliki, które znajdują się na serwerze, czyli tą naszą całą stronę, dlatego, bo jeżeli nasz webmaster założy nam stronę na jakimś konkretnym serwerze, a później będzie utrudniony kontakt z tym webmasterem, nie będziemy mogli odzyskać tych plików. Dlatego najlepiej uzyskaś dostęp i robić sobie kopie zapasowe tej naszej strony. Kopia zapasowa polega na tym, że po prostu zgrywamy całą stronę, wszystkie pliki np. na nasz komputer i tam sobie to przechowujemy. Kopie zapasowe robi się tak często jak wymaga tego strona tzn. jeśli strona jest bardzo dynamiczna, jest na niej duży ruch, dużo użytkowników wchodzi, pozostawiają oni po sobie ślad w postaci jakichś komentarzy, wpisów na forum, to wtedy warto robić te kopie często np. codziennie, natomiast jeśli strona jest statyczna, bardzo rzadko aktualizowana, to wtedy można te kopie robić rzadziej np. po każdej aktualizacji.

Ostatnim obszarem jest kod strony. Jeśli chodzi o kod strony to prawa ma do niego tylko i wyłącznie webmaster - są to prawa autorskie. Natomiast warto w umowie zawrzeć, że ten kod strony w takiej formie w jakiej otrzymaliśmy, że webmaster nie będzie mógł wykorzystać tego kodu nigdzie indziej. Chodzi o to, żeby nasza strona była unikatowa w skali całego internetu. Tutaj jeszcze zawarłem kwestie plików graficznych. Pliki graficzne również mają swoje prawa autorskie, natomiast tymi prawami dysponuje osoba, która wykonała dane zdjęcie, czy przygotowała daną grafikę. Warto również zadbać o to, żeby na naszej stronie zdjęcia, które tam wykorzystujemy pochodziły z tzw. portali stockowych, czyli wykupuje się prawa do umieszczania tych zdjęć na stronach internetowych. Na dzisiaj to wszystko. Dziękuję.

Zobacz wpisy w podobnym temacie