webownia

Ozdobniki na stronie - pomagają czy przeszkadzają?

Dodano: 04/12/2013autor

Przygotowując swoją stronę internetową bardzo często, oprócz podstawowych informacji o firmie i ofercie, staramy się zamieścić na niej jakieś dodatkowe atrakcje, które, w naszym mniemaniu, mają przyciągnąć potencjalnych klientów.

Dodatki mogą być różne, a ich skuteczność bywa nierzadko wątpliwa.

Jednym z często występujących elementów jest muzyka, która ma stanowić tło dla naszej witryny. O ile strona nie dotyczy kwestii związanych z muzyką np. strona jakiegoś zespołu, to taki dodatek niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem. Zamiast pełnić swoją rolę (wprowadzenie w przyjemny nastrój) - może mocno irytować. Wyobraźmy sobie sytuację, w której internauta chwilę przed odwiedzeniem naszej witryny słuchał swojej ulubionej piosenki na cały regulator, kończy się utwór, zapada cisza, otwiera się nasza strona i nagle z głośników wybuchają jakieś niespodziewane dźwięki - raczej mało przyjemna sytuacja. Jeżeli już koniecznie chcemy wprowadzić muzykę na stronę, pozwólmy zadecydować użytkownikowi czy chce jej słuchać czy nie.

Innym, stosowanym dodatkiem są gry. Najczęściej są to proste aplikacje napisane we Flashu, takie jak puzzle. Mają stanowić formę rozrywki dla użytkownika i przekonać go, że nasza witryna jest ciekawa. Czy rzeczywiście tak jest? Raczej nie. Internauta, który lubi gry online zna z pewnością odpowiednie portale, w których znajdzie coś dla siebie. Nasza gra nie wnosi nic ciekawego do oferty, a jedynie odciąga użytkownika od tematu, który chcemy sprzedać. Oczywiście, jeżeli gra będzie na tyle ciekawa, że użytkownik poleci naszą stronę innym, właśnie z uwagi na tę rozrywkę, może być to dla nas plus, jednak przygotowanie atrakcyjnej aplikacji jest trudne i co najważniejsze dosyć drogie.

Istnieje pokusa aby stronie zamieszczać wiele innych, w naszym poczuciu przydatnych rzeczy - informacje, odnośniki etc. Gdyńska spółdzielnia mieszkaniowa Neptun swego czasu, na swojej witrynie, miała chyba wszystko co tylko można było umieścić. Obok informacji dla mieszkańców widniały takie jak wyniki lotto, pogoda, imieniny czy rozkład jazdy autobusów. Niestety jakiś czas temu strona została zmieniona - żałuję, bo była dobrym przykładem jak nie należy robić stron WWW.

Przygotowując stronę zawsze odpowiedzmy sobie na pytanie: po co internauta nas odwiedza. Nikt nie będzie poszukiwał wyników wczorajszego losowania na stronie spółdzielni, te informacje znajdzie zupełnie w innym miejscu. Oczywiście pewne dodatki mogą być mile widziane. Przykładowo prowadząc stronę klubu fitness możemy pokusić się o zamieszczanie prostego kalkulatora BMI (indeks masy ciała), zwłaszcza, jeżeli nasza strona prócz oferty, obfituje w różnego rodzaju porady dotyczące zdrowego i aktywnego trybu życia i odpowiedniej diety. Dodatek niekomplikowany, przemyślany i na miejscu. I tylko takie dodatki będą mile widziane przez użytkowników. Pozostałe to bardziej przeszkadzajki niż ozdobniki.

Zobacz wpisy w podobnym temacie