webownia

Technologia wykonania strony - Flash VS Javascript

Dodano: 15/11/2013autor

Przedsiębiorca, który przystępuję do budowy swojej strony internetowej często przeprowadza rekonesans w sieci ze szczególnym uwzględnieniem stron, które przyciągają jego uwagę.

Nie ma w tym nic złego, zawsze przecież zwracamy uwagę na to co nam się podoba i co w jakiś sposób wzbudziło w nas zainteresowanie. Niestety nierzadko cechą podstawową, która decyduje o tym, że dana strona znajdzie się w centrum uwagi jest efektowność.

Inwestor, który nie ma pojęcia o projektowaniu stron, może niewiele wiedzieć również o marketingu internetowym. Taka niewiedza może go sporo kosztować. W jednym z moich poprzednich artykułów pisałem o analizie przed przystąpieniem do realizacji projektu witryny. Warto zapoznać się z tymi zasadami. Jednak zasady to jedno, a efekt, który nam się spodoba to coś zupełnie innego. Nie można wymagać od osoby nie mającej doświadczenia, że będzie z góry wiedziała jak projekt poprowadzić dobrze, aby wystrzegać się pewnych błędów. Strona ma być ładna i efektowna.

Najczęściej podobają się strony animowane, czyli takie, na których wszystko działa bardzo płynnie., gdzie mamy możliwość stworzenia swego rodzaju interaktywności pomiędzy użytkownikiem a stroną. Na takiej stronie każdy element może wyglądać niestandardowo, od galerii zdjęć zaczynając, a na suwakach przewijania kończąc. Strony, które są w pełni przygotowane w ten sposób budowane są w technologii Flash.

Czym jest Flash?

Flash jest rodzajem animacji, który pozwala utworzyć, nazwijmy to interaktywny film. Taka strona może wyglądać nawet jak gra komputerowa, gdzie kliknięcie pewnych elementów animacji wywołuje jakieś działania. Jest to faktycznie bardzo efektowne, ale niestety na efektywności nierzadko się kończy. Witryna wykonana w tej technologii niesie ze sobą pewne problemy, które bardzo utrudniają prace nad marketingiem sieciowym dla danej strony. Najlepszym przykładem mogą być katalogi produktów dostępne na wielu stronach internetowych znanych firm. Często taki katalog prezentowany jest w formie gazetki, której strony możemy przekładać jak w prawdziwej gazetce reklamowej. Wygląda to bardzo ładnie, niestety nie zawsze działa dobrze.

Iphone Print Screen

Poniżej ta sama strona na komputerze

Strona we Flashu

Dlaczego Flash nie działa?

Od jakiegoś czasu urządzenia mobilne nie wspierają technologii Flash. Nie będziemy wnikać w to czym jest podyktowana taka decyzja producentów. Dla nas istotny jest fakt, że strona przygotowana we Flashu nie będzie działać poprawnie, lub wcale, na smartfonach i tabletach. Jakiś czas temu nie był to duży problem, ponieważ narzędziem do odczytywania stron był głównie komputer. Dzisiaj jest trochę inaczej. Coraz więcej użytkowników sieci łączy się z internetem za pośrednictwem telefonów lub tabletów. Tendencja ta stale wzrasta. Wystarczy choćby spojrzeć na reklamy firm telefonii komórkowej. Każda z nich dołącza teraz do umowy nie tylko telefon, ale także tablet. Na rynku pojawiło się też sporo tańszych urządzeń, na zakup których może sobie pozwolić prawie każdy.

Dlaczego to takie ważne?

Korzystanie z urządzeń mobilnych jest bardzo wygodne. Przede wszystkim pozwala łączyć się z internetem poza domem - w samochodzie, sklepie, u znajomych. W związku z tym coraz więcej użytkowników sieci wybiera właśnie tę formę połączenia. Ja sam bardzo często korzystam z sieci za pomocą komórki lub tabletu. Szczególnie lubię w ten sposób przeglądać różnego rodzaju oferty. Bardzo często wybierając się na zakupy biorę ze sobą tablet, aby w drodze decydować do jakich sklepów się udać aby znaleźć to, co mnie interesuje. Kiedyś szukałem szafki do przedpokoju. Krążąc po mieście w poszukiwaniu sklepu przeglądałem oferty na stronach internetowych. Jakież było moje zdziwienie (połączone z irytacją), kiedy okazało się, że na stronie sklepu Black Red White nie mogę się dostać do katalogu, bo jest on wykonany we Flashu. Sklep ma na tyle ugruntowaną markę i na tyle bogatą ofertę, że mimo to udałem się do salonu. Jednak mniejsze, mniej popularne firmy się nie obronią. Klient może najzwyczajniej w świecie zrezygnować z odwiedzenia salonu i z zakupów. Mowa tutaj o kliencie, który jest świadomy co jest nie tak ze stroną. Mniej świadomi, jeśli nie zobaczą produktów na stronie, w ogóle nie będą brać danej firmy pod uwagę.

Innym przykładem może być wyszukiwanie usług w sieci. Internauci bardzo często szukają usług w razie nagłej potrzeby np. w drodze, kiedy zdarzy się jakaś awaria samochodu. Wyszukują wówczas na swoich smartfonach mechaników, czy wulkanizatorów. Jeżeli nie trafią na naszą stronę i nie będzie ona działać, bo jest wykonana we Flashu, nie skorzystają z naszych usług. Z tego powodu możemy stracić wielu klientów.

Czy moja strona nie może być efektowna?

Na szczęście Flash nie jest jedyną technologią w której można uzyskać tak ciekawe efekty. Istnieje język programowania, który pozwala stworzyć równie fajne efekty, a którego obsługa jest wspierana przez urządzenia mobilne, tym językiem jest Javascript.

Javascript to obecnie standard w tworzeniu efektów na stronie. Pozwala nie tylko uzyskać interaktywność znaną z Flasha, ale daje wiele możliwości ułatwiania komunikacji pomiędzy użytkownikiem i stroną. W języku Javascript powstało wiele bibliotek, które ułatwiają także pracę programistom. Nawet webmaster z niewielkim doświadczeniem będzie umiał uruchomić wiele elementów na stronie, które będą wyglądać efektownie. Bardziej zaawansowani programiści potrafią stworzyć strony, które niczym nie będą różniły się od tych wykonanych we Flashu. Dodatkowo, stronę można przygotować tak, że będzie ona funkcjonowała zarówno w przeglądarkach, które obsługują Javascript, jak i tych, które tego nie robią, bądź w których obsługa tego języka jest wyłączona. Dobrze przygotowana witryna z użyciem Javascript jest również lepiej widziana przez roboty sieciowe, a przez to jest lepszym materiałem dla pozycjonerów. Stronę przygotowaną w języku Javascript łatwiej jest rozwijać - dodawać nowe elementy, nowe podstrony. Z Flashem nie pójdzie już tak łatwo.

Oczywiście kwestie techniczne raczej nie będą nigdy znane inwestorom, którzy zlecają wykonanie swojej strony. Warto jednak wiedzieć, że możliwości budowania witryn jest sporo i warto wybierać te, które są najlepsze. Dlatego, jeżeli będziecie zlecać swoją stronę, zwróćcie uwagę w czym będzie ona wykonana. Posiadając taką podstawową wiedzę, nie dacie się naciągnąć na stronę we Flashu. Nierzadko webmasterzy wolą przygotować witrynę w tej technologii, bo maja większe doświadczenie w tym zakresie. Warto wówczas skorzystać z agencji, która poprowadzi projekt zgodnie z obowiązującymi zasadami, trendami i możliwością rozwoju w przyszłości.

Zobacz wpisy w podobnym temacie