webownia

Rozbudowa strony WWW

Dodano: 26/11/2013autor

W życiu wielu przedsiębiorców przychodzi czas, w którym trzeba zmienić stronę internetową. Przebudowa może wiązać się z dodaniem pewnych elementów lub z gruntowną restrukturyzacją serwisu.

Najczęściej dotyczy to firm rozwijających się, których profil działania z czasem ulega przekształceniu, lub firm, które posiadały stronę na tyle wcześnie, że odstaje ona technicznie od obowiązujących standardów.

Wprowadzenie zmian na stronie nie zawsze jest rzeczą łatwą, zwłaszcza wtedy, kiedy inwestor nie współpracuje już z twórcą witryny. Oczywiście wszystko zależy od zakresu prac, jakie należy podjąć aby doprowadzić serwis do oczekiwanego stanu. Dodanie paru funkcji nie powinno być większym problemem, ale już zmiana działania serwisu może się wiązać z dużymi kosztami.

Opłacalność

Niejeden przedsiębiorca usłyszał, że zmiana strony jest nieopłacalna i należy ją przygotować od nowa. W zdecydowanej większości przypadków taka opinie nie jest spowodowaną chęcią wyciągnięcia od inwestora większej sumy pieniędzy na projekt. Faktycznie wprowadzanie zmian może być droższe. Dzieje się tak z różnych powodów. Po pierwsze, programiści i koderzy nie lubią szperać w obcym kodzie, którego nie znają. Samo zorientowanie się „co autor miał na myśli” pisząc daną funkcjonalność zajmuje niekiedy więcej czasu, niż przygotowanie jej od nowa. Po drugie, bardzo często aktualny kod jest przestarzały i utrudnia wprowadzanie dodatkowych zmian. Rozwiązania, które kiedyś były modne, teraz są nieaktualne, często niezgodne ze standardami i należałoby je wymienić. Po trzecie, jeżeli inwestor zdecyduje się także na prowadzenie marketingu internetowego, czy choćby samo pozycjonowanie, zleceniobiorca będzie chciał przygotować witrynę zoptymalizowaną pod kątem swoich przyszłych działań.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że stawianie nowej strony jest dużo bardziej opłacalne, niż przebudowa obecnej, jednak dzieje się to bardzo często i warto zwrócić na to uwagę. Upieranie się przy starej stronie, w efekcie może bardzo dużo kosztować, a dodatkowo nie wprowadzać zadowalających zmian.

Korzyści nowej odsłony

Rynek nowych technologii zmienia się błyskawicznie, a każda nowość szybko powszednieje stając się standardem. Najnowszych rozwiązań nie wymagają tylko użytkownicy sieci, ale także pewne działania, które podejmuje się w celu promocji serwisu, czy też marki w sieci. Strona powinna być bowiem zoptymalizowana pod kątem zarówno użytkowników, jak i robotów, które odwiedzają serwis, czy też powinna być odpowiednie dostosowana do otaczającej ją rzeczywistości internetowej. Jeszcze kilka lat temu nikt nie brał pod uwagę integracji strony z serwisami społecznościowymi, czy innymi narzędziami ułatwiającymi życie internauty, takimi jak ceneo czy allegro. Dzisiaj to absolutna podstawa działań promocyjnych w sieci. Rozwojowy przedsiębiorca nie może się na takie rozwiązania zamykać. Chcąc dorównać konkurencji musi się rozwijać także w sferze cyfrowej, nawet jeżeli jego branża jest zupełnie inna.

Oczywiście najpierw należy postawić sobie pytanie czy taka nowa strona jest rzeczywiście potrzebna. Patrząc na intensywny rozwój internetu odpowiedź prawie zawsze będzie brzmiała: tak. Warto jednak dobrze przeanalizować nowy projekt i nie upierać się przy wprowadzaniu drobnych zmian. Gruntowna przemiana strony może bowiem szybko przynieść korzyści, a inwestycja może szybko się zwrócić. Najlepszym sposobem na przekonanie się o potrzebach naszej strony jest analiza sieci z perspektywy użytkownika. Sprawdzenie co nas irytuje, a co nam się podoba, co jest wygodne, a co uciążliwe, z czego korzystamy najczęściej, a czego staramy się unikać. Taka wiedza pozwoli na przygotowanie dobrego serwisu i ułatwi pracę webmasterom.

Zobacz wpisy w podobnym temacie