webownia

Mobilne strony www - czy to ma sens?

Dodano: 06/02/2014autor

Kiedy w sprzedaży pojawiły się ogólnodostępne telefony, które mogły łączyć się z internetem, rynek stron internetowych zaoferował mobilne wersje dla stron.

Wersja mobilna najczęściej jest okrojoną wersją strony, przeznaczona dla telefonów komórkowych. Kod takiej strony jest lżejszy, strona posiada mniej plików graficznych przez co zużywa mniej danych podczas transmisji. Ma to dość duże znaczenie w przypadku korzystania z internetu w telefonie komórkowym, który może mieć ograniczone pakiety pobierania danych. Dodatkowo strony mobilne przygotowywane są w sposób, który pozwala poprawnie wyświetlić je na wielu różnych systemach.

Dziś jednak telefony doganiają komputery, a liczba systemów ograniczyła się w zasadzie do trzech: ios, android i windows mobile. Na tych systemach w zasadzie każda, dobrze wykonana strona będzie prezentowała się poprawnie. Należy pamiętać, że elementy flashowe nie będą działały, jednak sam flash nie jest mile widziany również na stronach wyświetlanych na komputerach. Pojawia się więc pytanie czy faktycznie jest sens tworzenia dodatkowo wersji mobilnej do strony.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna - wszystko bowiem zależy od charakteru naszej witryny. Jeżeli sposób nawigowania będzie odpowiednio czytelny i przystosowany do obsługi dotykowej, to spokojnie możemy pominąć wersje mobilną. Transfer danych również powoli przestaje być problemem. Operatorzy udostępniają coraz większe pakiety w ramach abonamentu. Smartfony są obecnie wyposażone w kartę wi-fi, która pozwala łączyć się z internetem z pominięciem operatora naszego telefonu. Inaczej rzecz ujmując telefony stały się małymi komputerami, które idealnie nadają się do przeglądania sieci i odczytywania maili.

Jeżeli jednak możemy pozwolić sobie na mobilną wersję warto rozważyć taką ewentualność. Mimo wszystko taka lekka wersja strony pozwala w łatwiejszy sposób dostać się do najważniejszych informacji na naszej stronie. Warto jednak pamiętać, aby umożliwić użytkownikom bezproblemowe przejście do pełnej wersji naszego serwisu. Dobrze jest też rozważyć przygotowanie aplikacji na androida i ios’a. Warto mieć na uwadze, że dostęp do sieci przez urządzenia mobilne to obecnie standard, który z czasem zastąpi tradycyjne, niezgrabne komputery.

Zobacz wpisy w podobnym temacie